COMPUTER SCIENCE -- Fall 2020 3-Mar-2020
catalog # course name class # section days time room instructor
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48265 21A Mon Wed 9:00 -- 9:50 am SB-A135B Huang
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48298 21B Mon Wed 8:00 -- 8:50 am SB-B131 Huang
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48258 21C Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-A103 Ahn
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48266 21D Mon Wed 10:05 -- 10:55 am SB-A135B Landau
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48267 21E Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-A135B Landau
12 Introduction to Computers and Computation 48135 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-C205 Waxman
12 lab   48286 21F Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-A135H Landau
12 Introduction to Computers and Computation 48237 42 Sun 1:00 -- 2:50 pm SB-A135B Nixon
12 lab   48238 42A Sun 3:00 -- 4:50 pm SB-A135B Nixon
               
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48145 11 Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-C205 Fried, Matthew
48 lab   48295 11A Tue Thu 8:00 -- 8:50 am SB-A135H Fried, Matthew
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48145 11 Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-C205 Fried, Matthew
48 lab   48296 11B Tue Thu 10:05 -- 10:55 am SB-A135H Fried, Matthew
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48145 11 Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-C205 Fried, Matthew
48 lab   48297 11C Tue Thu 11:10 -- 12 noon SB-A135H Fried, Matthew
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48146 32 Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm SB-C205 Jagdeo
48 lab   48299 32A Tue Thu 5:30 -- 6:20 pm SB-B131 Jagdeo
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48146 32 Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm SB-C205 Jagdeo
48 lab   48300 32B Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm SB-B131 Jagdeo
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48239 43 Sat 8:00 -- 9:50 am SB-B131 Miah
48 lab   48240 43A Sat 10:00 -- 11:50 am SB-B131 Miah
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48241 44 Sun 8:00 -- 9:50 am SB-B131 Miah
48 lab   48242 44A Sun 10:00 -- 11:50 am SB-B131 Miah
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 48243 45 Sun 1:00 -- 2:50 pm SB-B131 Greenberg
48 lab   48244 45A Sun 3:00 -- 4:50 pm SB-B131 Greenberg
               
80 Problem Solving with Computers 48245 31 Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm SB-A103 Chen, Cong
80 lab   48246 31A Tue Thu 8:30 -- 9:20 pm SB-A103 Chen, Cong
90 Cloud Computing for Business 48217 22 Fri 1:40 -- 4:30 pm SB-A135H Zhou
90 Mobile App Development 48234 23 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-A223 Turgut
100 Information and Intelligence 48221 34 Wed 4:00 -- 6:50 pm SB-A103 Castro
               
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48254 11FY Mon Wed 8:05 -- 8:55 am SB-A103 Schley
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48287 11A Mon Wed 8:05 -- 8:55 am SB-A135H Yang, Jiaqi
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48288 11B Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-A135H Yang, Jiaqi
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48280 11C Tue Thu 8:00 -- 8:50 am SB-A223 Zhao
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48281 11D Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-A223 Zhao
111  Algorithmic Problem Solving  48136 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48259 11E Tue Thu 3:50 -- 4:40 pm SB-A103 Yang, Kangmei
111  Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48255 12FY Mon Wed 9:05 -- 9:55 am SB-A103 Schley
111  Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48289 12A Mon Wed 9:05 -- 9:55 am SB-A135H Yang, Jiaqi
111 Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48282 12B Tue Thu 11:10 -- 12 noon SB-A223 Zhao
111 Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48283 12C Tue Thu 10:05 -- 10:55 am SB-A223 Zhao
111 Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48284 12D Tue Thu 2:45 -- 3:35 pm SB-A223  
111 Algorithmic Problem Solving  48137 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am SB-C205 Ryba
111 lab   48293 12E Tue Thu 12:15 -- 1:05 pm SB-A135H Wu
111 Algorithmic Problem Solving  48138 33 Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm SB-C205 Greenberg
111 lab   48249 33A Mon Wed 7:30 -- 8:20 pm SB-B131 Greenberg
111 Algorithmic Problem Solving  48138 33 Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm SB-C205 Greenberg
111 lab   48251 33B Mon Wed 6:30 -- 7:20 pm SB-A223  
 
112 Algorithmic Problem Solving in Java 48235 31 Tue Thu 5:00 -- 5:50 pm SB-A223 Connor
112 lab   48236 31A Tue Thu 6:00 -- 6:50 pm  SB-A223 Connor
               
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48294 21A Tue Thu 9:00 -- 9:50 am SB-A135H Cerverizzo
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48275 21B Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-A223 Sun
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48271 21C Tue Thu 12:15 -- 1:05 pm SB-A135B Zhang, Guohua 
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48260 21D Tue Thu 11:10 -- 12 noon SB-A103 Cerverizzo
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48272 21E Tue Thu 1:40 -- 2:30 pm SB-A135B Zhang, Guohua 
211 Object Oriented Programming in C++ 48139 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48256 21F Mon Wed 10:05 -- 10:55 am SB-A103 Tse
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48276 22A Mon Wed 9:00 -- 9:50 am SB-A223 Tse
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48261 22B Tue Thu 10:05 -- 10:55 am SB-A103 Cerverizzo
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48273 22C Tue Thu 3:50 -- 4:40 pm SB-A135B Zhang, Guohua 
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48257 22D Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-A103 Sun
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48274 22E Tue Thu 2:45 -- 3:35 pm SB-A135B Zhang, Guohua 
211 Object Oriented Programming in C++ 48140 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm SB-C205 Waxman
211 lab   48290 22F Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-A135H Sun
211 Object Oriented Programming in C++ 48147 33 Tue Thu 8:30 -- 9:20 pm SB-C205 Alayev
211 lab   48248 33A Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm SB-A223 Tse
               
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48291 11A Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-A135H Zheng
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48277 11B Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-A223 Wang, Cuiyuan
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48262 11C Tue Thu 12:15 -- 1:05 pm SB-A103 Magoulis
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48263 11D Tue Thu 1:40 -- 2:30 pm SB-A103 Magoulis
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48278 11E Mon Wed 10:05 -- 10:55 am SB-A223 Wang, Cuiyuan
212 Object Oriented Programming in Java 48141 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-C205 Lord
212 lab   48285 11F Tue Thu 3:50 -- 4:40 pm SB-A223 Magoulis
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48268 22A Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-A135B Zheng
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48269 22B Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm SB-A135B Zheng
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48270 22C Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-A135B Zheng
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48279 22D Mon Wed 11:10 -- 12 noon SB-A223 Wang, Cuiyuan
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48264 22E Tue Thu 2:45 -- 3:35 pm SB-A103 Magoulis
212 Object Oriented Programming in Java 48142 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm SB-C205 Lord
212 lab   48292 22F Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm SB-A135H Wang, Cuiyuan
212 Object Oriented Programming in Java 48148 33 Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm SB-C205 Wang, Ray
212 lab   48247 33A Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm SB-B131 Wang, Ray
     
220 Discrete Structures 48169 31 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-B141 Kong
220 Discrete Structures 48178 12 Tue Thu 10:45 -- 12 noon SB-B141 White
220 Discrete Structures 48179 23 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm SB-B141 White
220 Discrete Structures 48191 24 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-D133 Boklan
220 Discrete Structures 48203 25 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-B131 White
220 Discrete Structures 48192 36 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-D133 Wang, Xinying
220 Discrete Structures 48193 37 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm SB-D133 Cesaretti
240 Computer Organization and Assembly Language 48231 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm   Fluture
240 Computer Organization and Assembly Language 48232 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm   Frary, Neil
240 Computer Organization and Assembly Language 48233 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm   Frary, Neil
240 Computer Organization and Assembly Language 48198 34 Mon Wed 8:30 -- 9:45 pm SB-B131 Yeh
240 Computer Organization and Assembly Language 48176 15 Tue Fri 9:15 -- 10:30 am SB-D133 Fluture
240 Computer Organization and Assembly Language 48204 36 Tue Thu 8:30 -- 9:45 pm SB-B131 Yeh
               
313 Data Structures 48170 11 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am SB-B141 White
313 Data Structures 48186 22 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm SB-D133 White
313 Data Structures 48224 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm   Chen, Alex
313 Data Structures 48218 54 Fri 6:30 -- 9:20 pm SB-B141 Abramov
313 Data Structures 48194 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon SB-D133 Tsai
313 Data Structures 48149 26 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm SB-B145 Yang, Kangmei
313 Data Structures 48216 37 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-A135H Yang, Kangmei
313 Data Structures 48225 38 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm   Steinberg
316 Principles of Programming Languages 48171 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm SB-B141 Kong
316 Principles of Programming Languages 48172 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm SB-B141 Kong
316 Principles of Programming Languages 48173 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm SB-B141 Kong
316 Principles of Programming Languages 48150 24 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-C205 Svitak
316 Principles of Programming Languages 48180 35 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-B141 Yukawa
316 Principles of Programming Languages 48181 36 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm SB-B141 Yukawa
320 Theory of Computation 48143 11 Mon Wed 7:45 -- 9:00 am SB-C205 Obrenić
320 Theory of Computation 48144 12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am SB-B137 Obrenić
320 Theory of Computation 48151 33 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-C205 Boklan
323 Design and Analysis of Algorithms 48187 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-D133 Brown
323 Design and Analysis of Algorithms 48154 22 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm SB-B145 Goswami
323 Design and Analysis of Algorithms 48155 23 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm SB-B145 Goswami
323 Design and Analysis of Algorithms 48226 34 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm   Yuan
323 Design and Analysis of Algorithms 48165 35 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-B145 Phillips
323 Design and Analysis of Algorithms 48166 36 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm SB-B145 Phillips
323 Design and Analysis of Algorithms 48167 37 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm SB-B145 Cesaretti
331 Database Systems 48156 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B145 Obrenić
331 Database Systems 48157 32 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm SB-B145 Leavitt
331 Database Systems 48205 13 Tue Thu 7:45 -- 9:00 am SB-B131 Heller
331 Database Systems 48206 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am SB-B131 Heller
331 Database Systems 48207 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon SB-B131 Heller
340 Operating Systems Principles 48199 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm SB-B131 Svitak
340 Operating Systems Principles 48227 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm   Fluture
340 Operating Systems Principles 48174 33 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-B141 Svadlenka
340 Operating Systems Principles 48182 14 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-B141 Svadlenka
340 Operating Systems Principles 48177 25 Tue Fri 12:15 -- 1:30 pm   Fluture
340 Operating Systems Principles 48195 26 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm SB-D133 Svadlenka
340 Operating Systems Principles 48152 27 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-C205 Svitak
343 Computer Architecture 48175 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B141 Svitak
343 Computer Architecture 48161 12 Tue Fri 9:15 -- 10:30 am SB-B145 Smith-Thompson
343 Computer Architecture 48183 13 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am SB-B141 Wu
343 Computer Architecture 48162 14 Tue Fri 10:45 -- 12 noon SB-B145 Smith-Thompson
343 Computer Architecture 48153 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon SB-C205 Wu
343 Computer Architecture 48163 26 Tue Fri 12:15 -- 1:30 pm SB-B145 Smith-Thompson
343 Computer Architecture 48228 37 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm   Svitak
355 Internet and Web Technologies 48209 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-A135H Law
355 Internet and Web Technologies 48210 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-A135H Law
355 Internet and Web Technologies 48211 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm SB-A135H Law
355 Internet and Web Technologies 48214 24 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm SB-A135H [to be announced]
355 Internet and Web Technologies 48215 25 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-A135H [to be announced]
355 Internet and Web Technologies 48212 36 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm SB-A135H Law
355 Internet and Web Technologies 48213 37 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm SB-A135H Law
370 Software Engineering  48200 11 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am SB-B131 Goldberg
370 Software Engineering  48229 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm   Svadlenka
370 Software Engineering  48188 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-D133 Abreu
370 Software Engineering  48189 34 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm SB-D133 Abreu
370 Software Engineering  48219 55 Fri 6:30 -- 9:20 pm SB-D133 Abreu
370 Software Engineering  48222 16 Tue Thu 10:45 -- 12 noon SB-A135B Sy
370 Software Engineering  48184 27 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-B141 Svadlenka
               
381 Modeling and Simulation 48158 12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am SB-B145 Brown
381 Genetic Algorithms 48201 13 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B131 Goldberg
381 Natural Language Processing 48190 21 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm SB-D133 Rozovskaya
335 Information Organization and Retrieval 48202 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-B131 Goldberg
381 Algorithms for Big Data 48159 32 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-B145 Goswami
363 Artificial Intelligence 48160  33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-B145 Yuan
381 Data Analytics 48230 30 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm   Pang
381 Advanced OOP in C++ 48220 51 Fri 12:15 -- 3:05 pm SB-C205 Waxman
334 Data Mining and Warehousing 48223 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am SB-A135B Sy
344 Distributed Systems 48164 10 Tue Fri 10:45 -- 12 noon   Fluture
381 Business Intelligence 51617 15 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-B131 Heller
381 Machine Learning 48196 22 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-D133 Tsai
381 Computer Vision 48168 23 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-B145 Phillips
381 Image Processing 48197 34 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm SB-D133 Alarcon Ramirez
               
700 Algorithms I 48908 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-D133 Brown
700 Algorithms I 48909 22 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm SB-B145 Goswami
700 Algorithms I 48910 23 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm SB-B145 Goswami
700 Algorithms I 48911 34 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm   Yuan
700 Algorithms I 48912 35 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-B145 Phillips
700 Algorithms I 48913 36 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm SB-B145 Phillips
715 Distributed Computing 48915 10 Tue Fri 10:45 -- 12 noon   Fluture
722 Computability and Complexity 48185 38 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm SB-B141 Yukawa
744 Computer Architecture and Networks 48918 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B141 Svitak
744 Computer Architecture and Networks 48919 37 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm   Svitak
               
780 Modeling and Simulation (semicore M) 48926  12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am SB-B145 Brown
711 Database Systems (semicore S) 48960 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B145 Obrenić
780 Genetic Algorithms (semicore M) 48927  13 Mon Wed 10:45 -- 12 noon SB-B131 Goldberg
780 Natural Language Processing (semicore S) 48928  21 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm SB-D133 Rozovskaya
780 Information Organization and Retrieval (semicore S) 48929 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-B131 Goldberg
780 Algorithms for Big Data (semicore M) 48930 32 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm SB-B145 Goswami
780 Artificial Intelligence (semicore S) 48931 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-B145 Yuan
780 Data Analytics (semicore M) 51653 30 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm   Pang
780 Advanced OOP in C++ (semicore S) 48932 51 Fri 12:15 -- 3:05 pm SB-C205 Waxman
780 Data Mining and Warehousing (semicore M) 48933 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am SB-A135B Sy
780 Business Intelligence (semicore S) 51650 15 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-B131 Heller
780 Machine Learning (semicore M) 48934 22 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm SB-D133 Tsai
780 Computer Vision (semicore S) 48935 23 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm SB-B145 Phillips
780 Image Processing  (semicore S) 48936 34 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm SB-D133 Alarcon Ramirez
           
611 Advanced Programming in C++ 48967 33 Tue Thu 8:30 -- 9:20 pm SB-C205 Alayev
611 lab   48968 33A Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm SB-A223 Tse
612 Advanced Programming in Java 48974 33 Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm SB-C205 Wang, Ray
612 lab   48978 33A Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm SB-B131 Wang, Ray
620 Discrete Structures 48981 31 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm SB-B141 Kong
640 Computer Organization and Assembly Language 48984 36 Tue Thu 8:30 -- 9:45 pm SB-B131 Yeh
613 Data Structures 48987 37 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm SB-A135H Yang, Kangmei
655 Internet and Web Technologies 48989 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm SB-A135H Law
`