COMPUTER SCIENCE -- Spring 2021 -- ONLINE 11-Nov-2020
catalog # course name class # section days time instructor
12 Introduction to Computers and Computation 11893 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm Waxman
12 lab   12071 21A Mon Wed 9:00 -- 9:50 am Huang
12 Introduction to Computers and Computation 11893 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm Waxman
12 lab   12007 21B Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm Huang
12 Introduction to Computers and Computation 11893 21 Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm Waxman
12 lab   12087 21C Tue Fri 8:00 -- 8:50 am Fluture
             
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 11906 11 Tue Thu 8:00 -- 8:50 am Fried
48 lab   12024 11A Tue Thu 9:00 -- 9:50 am Fried
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 11906 11 Tue Thu 8:00 -- 8:50 am Fried
48 lab   12025 11B Tue Thu 10:05 -- 10:55 am Fried
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 11907 32 Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm Jagdeo
48 lab   44004 32C Tue Thu 4:30 -- 5:20 pm Jagdeo
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 11907 32 Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm Jagdeo
48 lab   12009 32A Tue Thu 5:30 -- 6:20 pm Jagdeo
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 11907 32 Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm Jagdeo
48 lab   12010 32B Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm Jagdeo
48 Spreadsheet Programming (may substitute 90) 12002 45 Sun 1:00 -- 2:50 pm Greenberg
48 lab   12003 45A Sun 3:00 -- 4:50 pm Greenberg
             
90 Computational Thinking in the Highschools 11972 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Connor
100 Information and Intelligence 45378 21 Wed 4:00 -- 6:50 pm Castro
             
111 Algorithmic Problem Solving  11894 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am Ryba
111 lab   12091 11FY Mon Wed 8:05 -- 8:55 am Schley
111 Algorithmic Problem Solving  11894 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am Ryba
111 lab   12083 11A Mon Wed 8:05 -- 8:55 am Tse
111 Algorithmic Problem Solving  11894 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am Ryba
111 lab   12020 11C Mon Wed 11:10 -- 12 noon Landau
111 Algorithmic Problem Solving  11894 11 Mon Wed 9:10 -- 10:00 am Ryba
111 lab   12048 11E Tue Thu 9:00 -- 9:50 am Schley
111 Algorithmic Problem Solving  11895 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am Ryba
111 lab   12094 12FY Mon Wed 9:05 -- 9:55 am Schley
111 Algorithmic Problem Solving  11895 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am Ryba
111 lab   12021 12A Mon Wed 1:40 -- 2:30 pm Landau
111 Algorithmic Problem Solving  11895 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am Ryba
111 lab 12079 12B Tue  5:30 -- 6:20 pm Greenberg
111 lab   12079 12B Thu 5:30 -- 6:20 pm Landau
111 Algorithmic Problem Solving  11895 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am Ryba
111 lab   12051 12D Tue Thu 8:05 -- 8:55 am Schley
111 Algorithmic Problem Solving  11895 12 Mon Wed 10:10 -- 11:00 am Ryba
111 lab   12011 12E Tue Thu 12:15 -- 1:05 pm Yang, Jiaqi
111 Algorithmic Problem Solving  11896 33 Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm Greenberg
111 lab   12008 33A Mon Wed 7:30 -- 8:20 pm Greenberg
             
211 Object Oriented Programming in C++ 11897 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm Waxman
211 lab   12030 21A Mon Wed 10:05 -- 10:55 am Tse
211 Object Oriented Programming in C++ 11897 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm Waxman
211 lab   12012 21C Tue Thu 3:50 -- 4:40 pm Chen, Cong
211 Object Oriented Programming in C++ 11897 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm Waxman
211 lab   12097 21D Tue Thu 11:10 -- 12 noon Chen, Cong
211 Object Oriented Programming in C++ 11897 21 Mon Wed 3:50 -- 4:40 pm Waxman
211 lab   12084 21E Tue Thu 1:40 -- 2:30 pm Landau
211 Object Oriented Programming in C++ 11898 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm Waxman
211 lab   12032 22A Mon Wed 9:00 -- 9:50 am Tse
211 Object Oriented Programming in C++ 11898 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm Waxman
211 lab 12033 22B Mon  11:10 -- 12 noon Tse
211 lab   12033 22B Wed 11:10 -- 12 noon Chen, Cong
211 Object Oriented Programming in C++ 11898 22 Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm Waxman
211 lab   12085 22C Tue Thu 3:50 -- 4:40 pm Landau
211 Object Oriented Programming in C++ 11908 33 Tue Thu 8:30 -- 9:20 pm Alayev
211 lab   12034 33A Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm Tse
             
212 Object Oriented Programming in Java 11899 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon Lord
212 lab   12056 11A Mon Wed 8:05 -- 8:55 am White
212 Object Oriented Programming in Java 11899 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon Lord
212 lab   12037 11B Mon Wed 5:30 -- 6:20 pm Wang, Cuiyuan 
212 Object Oriented Programming in Java 11899 11 Mon Wed 11:10 -- 12 noon Lord
212 lab   12039 11E Tue Thu 5:30 -- 6:20 pm Wang, Cuiyuan 
212 Object Oriented Programming in Java 11900 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm Lord
212 lab   12062 22B Tue Thu 10:05 -- 10:55 am Chen, Cong
212 Object Oriented Programming in Java 11900 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm Lord
212 lab   12065 22C Tue Thu 1:40 -- 2:30 pm Chen, Cong
212 Object Oriented Programming in Java 11900 22 Mon Wed 2:45 -- 3:35 pm Lord
212 lab   12023 22F Mon Wed 6:30 -- 7:20 pm Wang, Cuiyuan 
212 Object Oriented Programming in Java 11909 33 Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm White
212 lab   12014 33A Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm White
   
220 Discrete Structures 11926 11 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am White
220 Discrete Structures 11927 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Kong
220 Discrete Structures 11982 37 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Wu
220 Discrete Structures 11933 13 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Wu
220 Discrete Structures 11966 24 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Wu
220 Discrete Structures 11934 25 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm Wang, Xinying
220 Discrete Structures 11945 36 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Wang, Xinying
240 Computer Organization and Assembly Language 44018 27 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Li, Jun
240 Computer Organization and Assembly Language 11983 31 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Frary, Neil
240 Computer Organization and Assembly Language 11984 32 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Frary, Neil
240 Computer Organization and Assembly Language 11953 33 Mon Wed 8:30 -- 9:45 pm Yeh
240 Computer Organization and Assembly Language 11904 25 Tue Fri 9:15 -- 10:30 am Fluture
240 Computer Organization and Assembly Language 11903 14 Tue Fri 10:45 -- 12 noon Fluture
240 Computer Organization and Assembly Language 11958 36 Tue Thu 8:30 -- 9:45 pm Yeh
             
313 Data Structures 11986 38 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am Li, Zhujun
313 Data Structures 11985 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Chen, Alex
313 Data Structures 11947 25 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Fried
313 Data Structures 11922 26 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm Yang, Kangmei
313 Data Structures 11967 37 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm Yang, Kangmei
313 Data Structures 11912 11 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Wang, Cuiyuan 
313 Data Structures 11913 22 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Cesaretti
316 Principles of Programming Languages 11928 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Kong
316 Principles of Programming Languages 11929 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm Kong
316 Principles of Programming Languages 11930 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Kong
316 Principles of Programming Languages 11987 24 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Svitak
316 Principles of Programming Languages 46598 27 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm Svitak
316 Principles of Programming Languages 11935 35 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Yukawa
316 Principles of Programming Languages 11936 36 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Yukawa
320 Theory of Computation 11901 11 Mon Wed 7:45 -- 9:00 am Obrenić
320 Theory of Computation 11902 12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am Obrenić
320 Theory of Computation 11910 33 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Boklan
323 Design and Analysis of Algorithms 11940 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Brown
323 Design and Analysis of Algorithms 11991 32 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Yuan
323 Design and Analysis of Algorithms 11925 37 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm Goswami
323 Design and Analysis of Algorithms 11923 33 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Phillips
323 Design and Analysis of Algorithms 11924 34 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Phillips
323 Design and Analysis of Algorithms 11948 35 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Cesaretti
331 Database Systems 11914 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Obrenić
331 Database Systems 11915 32 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Leavitt
331 Database Systems 11960 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Heller
331 Database Systems 12114 36 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Yang, Kangmei
340 Operating Systems Principles 11954 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Svitak
340 Operating Systems Principles 11916 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm Fluture
340 Operating Systems Principles 11931 33 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Svadlenka
340 Operating Systems Principles 11905 14 Tue Fri 12:15 -- 1:30 pm Fluture
340 Operating Systems Principles 11949 25 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm Svadlenka
340 Operating Systems Principles 11937 26 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm Svadlenka
340 Operating Systems Principles 11911 27 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Svitak
343 Computer Architecture 11917 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Svitak
343 Computer Architecture 11919 12 Tue Fri 9:15 -- 10:30 am Smith-Thompson
343 Computer Architecture 11938 13 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Rahman
343 Computer Architecture 11920 14 Tue Fri 10:45 -- 12 noon Smith-Thompson
343 Computer Architecture 11989 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Rahman
343 Computer Architecture 11921 26 Tue Fri 12:15 -- 1:30 pm Smith-Thompson
343 Computer Architecture 11990 37 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Upadhyay
355 Internet and Web Technologies 11963 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Law
355 Internet and Web Technologies 11964 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Law
355 Internet and Web Technologies 11965 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Law
355 Internet and Web Technologies 11979 54 Tue 8:00 -- 10:50 pm Abramov
355 Internet and Web Technologies 11969 36 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Law
355 Internet and Web Technologies 11970 37 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Law
355 Internet and Web Technologies 46592 35 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Upadhyay
370 Software Engineering  11955 11 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am Goldberg
370 Software Engineering  11943 22 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm Svadlenka
370 Software Engineering  11941 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Abreu
370 Software Engineering  11942 34 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Abreu
370 Software Engineering  11980 55 Fri 6:30 -- 9:20 pm Abreu
370 Software Engineering  11973 16 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Sy
370 Software Engineering  11939 27 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Svadlenka
             
381 Modeling and Simulation 11932 12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am Brown
381 Genetic Algorithms 11956 13 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Goldberg
381 Machine Learning for NLP  11944 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Rozovskaya
344 Distributed Systems 11992 20 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Fluture
335 Information Organization and Retrieval 11957 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Goldberg
381 Algorithms for Big Data 54454 36 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Goswami
363 Artificial Intelligence 11918 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Yuan
381 Data Analytics 11993 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Pang
381 Advanced OOP in C++ 11981 51 Fri 12:15 -- 3:05 pm Waxman
334 Data Mining and Warehousing 11974 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Sy
381 Biomedical Image Analysis 11950 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Tsai
381 Biometric Security and Privacy 11975 23 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Sy
381 Image Processing 11952 34 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Tsai
381 Cloud Computing 11962 22 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm Li, Jun
381 Computer Vision 12006 25 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm Phillips
332 Object-Oriented Databases 63281 37 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Yukawa
365 Computational Finance 11995 34 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Pang
             
700 Algorithms I 12119 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Brown
700 Algorithms I 54452 37 Mon Wed 3:10 -- 4:25 pm Goswami
700 Algorithms I 12120 32 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Yuan
700 Algorithms I 12121 33 Tue Thu 5:00 -- 6:15 pm Phillips
700 Algorithms I 12122 34 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Phillips
715 Distributed Computing 12124 20 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Fluture
744 Computer Architecture and Networks 12125 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Svitak
744 Computer Architecture and Networks 44019 13 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Rahman
744 Computer Architecture and Networks 44020 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Rahman
744 Computer Architecture and Networks 12126 37 Tue Thu 6:30 -- 7:45 pm Upadhyay
             
780 Modeling and Simulation (semicore M) 12136 12 Mon Wed 9:15 -- 10:30 am Brown
711 Database Systems (semicore S) 12134 11 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Obrenić
780 Genetic Algorithms (semicore M) 12137 13 Mon Wed 10:45 -- 12 noon Goldberg
780 Machine Learning for NLP (semicore M) 12138 21 Mon Wed 1:40 -- 2:55 pm Rozovskaya
780 Information Organization and Retrieval (semicore S) 12139 31 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Goldberg
780 Algorithms for Big Data 54455 36 Mon Wed 5:00 -- 6:15 pm Goswami
780 Artificial Intelligence (semicore S) 12140 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Yuan
780 Data Analytics (semicore M) 12148 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Pang
780 Advanced OOP in C++ (semicore S) 12149 51 Fri 12:15 -- 3:05 pm Waxman
780 Data Mining and Warehousing (semicore M) 12150 14 Tue Thu 9:15 -- 10:30 am Sy
780 Biomedical Image Analysis (semicore S) 12151 15 Tue Thu 10:45 -- 12 noon Tsai
780 Biometric Security and Privacy (semicore S) 12153 23 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Sy
780 Image Processing  (semicore S) 12156 35 Tue Thu 12:15 -- 1:30 pm Tsai
780 Cloud Computing (semicore S) 12152 22 Tue Thu 1:40 -- 2:55 pm Li, Jun
780 Computer Vision (semicore S) 12155 25 Tue Thu 3:10 -- 4:25 pm Phillips
780 Object-Oriented Databases 63282 37 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Yukawa
765 Computational Finance (semicore S) 12135 34 Tue Thu 8:00 -- 9:15 pm Pang
             
611 Advanced Programming in C++ 12164 33 Tue Thu 8:30 -- 9:20 pm Alayev
611 lab   12165 33A Mon Wed 8:30 -- 9:20 pm Tse
612 Advanced Programming in Java 12166 33 Tue Thu 7:30 -- 8:20 pm White
612 lab   12167 33A Tue Thu 6:30 -- 7:20 pm White
620 Discrete Structures 12168 32 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Kong
640 Computer Organization and Assembly Language 12169 36 Tue Thu 8:30 -- 9:45 pm Yeh
613 Data Structures 12170 33 Mon Wed 6:30 -- 7:45 pm Chen, Alex
655 Internet and Web Technologies 12171 33 Mon Wed 8:00 -- 9:15 pm Law
`